3 grudnia, 2024

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Zasada działania pompy wodnej

Zastosowanie różnego rodzaju pomp jest bardzo szerokie, znajdziemy je w wielu różnych miejscach.

Dobrym przykładem są pompy w naszych samochodach, które doprowadzają przykładowo paliwo do naszego silnika. Oczywiście wiele pomp stosowanych jest do pompowania wody, ale także ścieków czy różnego rodzaju zanieczyszczeń. W pompy wyposażona jest straż pożarna, która usuwa przykładowo skutki powodzi. W przypadku czerpania wody ze studnia, lub też innego ujęcia potrzebne będą pompy zatapialne mogą być umieszczone bezpośrednio w wodzie, mogą być również zaopatrzone w pływak za pomocą którego pompa będzie wyłączana po wypompowaniu całości. Tego typu rozwiązania mają wiele zalet, ponieważ są zaprojektowane do ciągłej pracy z tą samą wydajnością. Innymi cechami jakimi charakteryzują się te pompy to solidna obudowa silnika, pompy oraz kosz ssawny wykonane są ze stali nierdzewnej. Pompy posiadają elementy, które się obracają zatem posiadają wał pompy z wysokiej jakości stali nierdzewnej, który chroniony jest przed kontaktem z przedmiotami pływającymi w studni czy wykopie. Pompy posiadają często podwójne uszczelnienie mechaniczne w komorze olejowej. Zasada działania pompy wodnej

Aby przepływ cieczy był jednostajny, aby przykładowo można było łatwo zmierzyć ilość przepompowanej cieczy, wyposażone są w wirnik pompy jest wyważany dynamicznie, łożyska wału wypełnione są smarem.

Pompy posiadają wiele różnych parametrów, często pracują w bardzo niesprzyjających warunkach, przy wysokim ciśnieniu i temperaturze. Oczywiście warto pamiętać że pompy mogą mieć różne zasady działania., Mogą być to pompy przepływowe, które mogą mierzyć przepływ cieczy, ale najpopularniejsze są pompy łopatkowe. W tym przypadku łopatka obraca się wokół własnej osi, w tym czasie napędza ciecz będącą w obiegu. Jest to chyba najprostszy i najbardziej uniwersalny typ pompy. W tym przypadku na poprawną prace wpływa wiele różnych podzespołów, które muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Dodatkowo trzeba także zadbać o jakość uszczelek i wszystkich elementów łączących.