25 kwietnia, 2024

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Herbicydowa ochrona kukurydzy

Obecnie wiele dostępnych na rynku herbicydów posiada zalecenia dotyczące odstępów między aplikacją a kolejnym deszczem, aby zapewnić dobre działanie jako środek chwastobójczy.

W złych warunkach może się zdarzyć, że wymagany interwał będzie dłuższy. W przypadku wielu herbicydów opady deszczu krótko po aplikacji mogą zmniejszyć aktywność herbicydu, zmyć preparat z liści chwastów.

Herbicydowa ochrona kukurydzy

Najlepszy czas na zastosowanie środków chwastobójczych

Wiosną warunki pogodowe są zawsze nieprzewidywalne, więc może to być frustrujące dla hodowców kukurydzy próbujących wdrożyć skuteczny program zwalczania chwastów. Zimna, mokra pogoda wiosną może wpływać negatywnie na działanie herbicydów. W temperaturach poniżej 15 stopni Celsjusza wzrost roślin spowalnia, co spowalnia wchłanianie i translokację herbicydu. Mróz, który pojawia się wkrótce po zastosowaniu herbicydu, może również wpłynąć na wyniki zwalczania chwastów. Gdy następnego dnia temperatura wzrośnie, translokacja rozpocznie się ponownie.

Podczas gdy mechaniczne formy zwalczania chwastów mogą być skuteczne w niektórych przypadkach, jeśli chodzi o rozsiewanie zasianych i wąsko rozstawionych upraw, nie mogą one dotrzeć do wszystkich chwastów obecnych na polu kukurydzy, co można łatwo zrobić z herbicydami. Herbicydy mogą również skutecznie zwalczać chwasty międzyrzędowe, jak chwastnica jednostronna, włośnica zielona i palusznik krwawy.

Chwastów, które mają korzenie głęboko w glebie, nie zawsze można skutecznie usunąć metodami mechanicznymi, ponieważ podczas gdy górna część może zostać usunięta, chwasty mogą odrosnąć z korzeni. W tym przypadku do skutecznego zwalczania chwastów może być konieczne połączenie metod zwalczania chwastów mechanicznych i chemicznych. O skutecznym zwalczaniu chwastów w uprawach kukurydzy przeczytasz na stronie https://zwalczamychwasty.pl/kukurydze-warto-odchwascic-szybko/. Stosowanie herbicydów jako środków przedsiewnych i przedwschodowych może zwalczać chwasty przed ich wschodem z gleby, dzięki czemu uprawa kukurydzy może kiełkować i rosnąć w środowisku wolnym od chwastów lub przy minimalnej konkurencji w fazie miękkości i sadzonek. Nie jest to możliwe w przypadku innych metod zwalczania chwastów.