21 czerwca, 2024

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Badanie USG pomaga szybko postawić diagnozę i rozpocząć leczenie

Różne rodzaje ultradźwięków służą różnym celom.

Na przykład USG Dopplera to badanie ultrasonograficzne, które wychwytuje przepływ krwi przez żyły. Służy do sprawdzania zakrzepów, zmniejszonego lub zwiększonego przepływu krwi do narządów, guzów. Echokardiogram to ultrasonografia stosowana do diagnozowania szeregu chorób serca i oceny uszkodzenia tkanek po zawale serca. Możemy również zbadać narządy jamy brzusznej, miednicy, szyi, klatki piersiowej, węzły chłonne. Jak widać, technologia ultradźwiękowa jest bardzo wszechstronna i przydatna w diagnozowaniu, leczeniu i monitorowaniu szerokiej gamy schorzeń.

Badanie USG pomaga szybko postawić diagnozę i rozpocząć leczenie

Co to jest badanie USG dopplerowskie?

Badanie ultrasonograficzne dopplerowskie może być częścią badania ultrasonograficznego. Ultradźwięki dopplerowskie to specjalna technika ultradźwiękowa, która ocenia ruch materiałów w ciele. Pozwala lekarzowi zobaczyć i ocenić przepływ krwi przez tętnice i żyły. USG Doppler pomaga lekarzowi zobaczyć i ocenić blokady przepływu krwi, takie jak skrzepy, zwężenie naczyń, nowotwory i wrodzone wady naczyniowe, zmniejszony lub brak dopływu krwi do różnych narządów, takich jak jądra lub jajniki, zwiększony przepływ krwi, który może być oznaką infekcji.

Mając wiedzę o szybkości i objętości przepływu krwi uzyskaną z obrazu USG dopplerowskiego, lekarz często może określić, czy pacjent jest dobrym kandydatem do zabiegu takiego jak angioplastyka. USG dopplerowskie wykorzystuje komputer do konwersji pomiarów Dopplera na szereg kolorów, aby pokazać prędkość i kierunek przepływu krwi przez naczynie krwionośne. Nowsza technika badania jest bardziej czuła niż kolorowy Doppler i może zapewnić większą szczegółowość przepływu krwi, zwłaszcza gdy przepływ krwi jest niewielki lub minimalny.

Jeśli lekarz zlecił wykonanie badania doppler żył kończyn dolnych poznań jest miastem, w którym możesz je zrobić. Spektralny Doppler wyświetla pomiary przepływu krwi w formie graficznej, w postaci odległości przebytej w jednostce czasu, a nie jako kolorowy obraz. Może również konwertować informacje o przepływie krwi na charakterystyczny dźwięk, który można usłyszeć przy każdym uderzeniu serca.