27 kwietnia, 2024

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Naprawa odprysków na szybie – na czym polega?

Stan polskich dróg wciąż daleki jest od ideału. Bardzo częstą praktyką w łataniu dziur jest zastosowanie lepika oraz drobnych kamyków. Niestety, zanim wtopią się w nawierzchnię, często są przyczyną powstawania odprysków na przedniej szybie pojazdów. Wystarczy, że kierowca z przeciwka jedzie ze sporą prędkością, a wówczas w każdej chwili spod kół jego pojazdu może wydostać się kamień i uderzyć z impetem w naszą szybę czołową , powodując odprysk Co zrobić, gdy pojawi się odprysk? Wymiana szyby jest dość kosztowna. Dlatego też wiele osób decyduje się na naprawę odprysków na szybie. Czy to dobry pomysł? W jakich przypadkach szyba nadaje się do naprawy? Przekonajmy się.

Na czym polega naprawa odprysków na szybie?

Gdy w wyniku wydarzeń na drodze lub warunków atmosferycznych na szybie pojazdu pojawia się odprysk o stosunkowo niewielkich wymiarach, wówczas myślimy o wymianie całej szyby, a to generuje koszty, które tak naprawdę nie są konieczne. Uszkodzenia, których wymiar nie przekracza wielkości pięciozłotówki, możemy bowiem skutecznie naprawić.

W jaki sposób? To bardzo proste. W naprawie odprysków na szybie wykorzystuje się syntetyczną, bezbarwną żywicę, która doskonale scala ze sobą szkło i jednocześnie wypełnia miejsce odprysku. Przed jej zastosowaniem miejsce uszkodzenia jest dokładnie oczyszczane nie tylko z zanieczyszczeń oraz wilgoci, ale również z cząstek powietrza. Dzięki temu utwardzane lampą UV wypełnienie z żywicy niemal nie pozostawia śladu na szybie, a czasami jest całkowicie niewidoczne.

W jakich przypadkach można naprawić szybę, a kiedy lepiej zdecydować się na jej wymianę?

Nie zawsze drobne pęknięcia oznaczają, iż konieczna jest wymiana szyby. W niektórych przypadkach odprysk na szybie można naprawić. Bardzo istotna jest wyżej wspomniana wielkość uszkodzenia. Ważna jest również jego głębokość. Nie powinna być bowiem głębsza niż 4 mm. Istotne jest także, aby odprysk nie został mocno zanieczyszczony. Dlatego też, w przypadku jego wystąpienia, należy go jak najszybciej zabezpieczyć za pomocą np. samoprzylepnej folii.

Ważne jest także umiejscowienie odprysku, dlatego na wymianę szyby powinniśmy zdecydować się w przypadku, gdy odprysk znajduje się na wysokości wzroku kierowcy, w tzw. “polu widzenia kierowcy”, albo znajduje się w bliskim sąsiedztwie od innych uszkodzeń lub w odległości mniejszej niż 10 cm od którejkolwiek z krawędzi szyby.

Mając na uwadze powyższe zasady, stajemy się świadomym kierowcą i z pełną odpowiedzialnością możemy zdecydować się na wybór odpowiedniej usługi, która zagwarantuje bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów pojazdu.

Dlaczego warto zdecydować się na naprawę odprysków na szybie?

Naprawa szyby, na której pojawiły się odpryski, to rozwiązanie, które ma dwie podstawowe zalety. Przede wszystkim koszt. Naprawa szyby jest znacznie korzystniejsza dla naszego budżetu niż wymiana szyby. Zakup nowej szyby to wydatek, który wynieść może od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (w zależności od modelu i rocznika samochodu). Poza tym, decydując się na naprawę zamiast wymiany, oszczędzamy również czas. Naprawa odprysku na szybie zajmuje bowiem około pół godziny. Warto w tym miejscu dodać, że naprawa jest rozwiązaniem, które przywraca szybie jej pierwotne właściwości i jest całkowicie bezpieczna dla osób poruszających się pojazdem.

Podsumowując, często zdarza się, że nawet na niewielkie uszkodzenie szyby w samochodzie reagujemy zdenerwowaniem i lękiem – to zrozumiałe. Wymiana szyby na nową jest sporym wydatkiem, który może poważnie nadszarpnąć nasz budżet. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedynym rozwiązaniem. Profesjonalnie wykonana naprawa odprysków na szybie pozwoli nam korzystać z niej przez długi czas.