1 marca, 2024

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Co warto wiedzieć wynajmując powierzchnię magazynową?

Firmy, które chcą wynająć magazyn, muszą pamiętać, iż okres wynajmu w naszym kraju najczęściej wynosi od 3 do 5 lat, przy czym im dłuższy okres najmu, tym możemy liczyć na bardziej korzystny czynsz.

Właściciele magazynów chętnie podpisują umowy na wynajem długoterminowy, mogą wówczas także dostosować magazyn do naszych potrzeb, wydzielić odpowiednią przestrzeń z większych powierzchni w centrach logistycznych.

Co warto wiedzieć wynajmując powierzchnię magazynową?

Jaką funkcję pełnią magazyny logistyczne w przedsiębiorstwach handlowych

Często magazyny posiadają wysokość 10 metrów, zatem możemy ustawić na półkach wiele palet, wykorzystać optymalnie przestrzeni magazynową. Właściciele mogą przystosować magazyny do przechowywania różnego rodzaju towarów na paletach, w workach, a także cieczy. Niekiedy możemy także wynająć magazyny chłodnie, które posłużą do przechowywania produktów spożywczych i różnych towarów, które będą wymagały odpowiedniej temperatury. Dodatkowo w przypadku chłodni konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej wentylacji, wymuszenie obiegu powietrza, tak aby przechowywane warzywa czy też owoce pozostawały świeże przez długi czas.

Magazyny, które wynajmujemy na długi czas, mogą posłużyć jako magazyny centralne, które będą służyły do zaopatrywania poszczególnych oddziałów naszej firmy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli posiadamy wiele punktów sprzedażowych na terenie całego kraju. Dodatkowo możemy wynająć także magazyny lokalne, przykładowo zlokalizowane w pobliżu większych miast. Warto zwrócić uwagę na sposób w jaki transportujemy towary, jeżeli często wykorzystujemy kolej, wówczas dobrym pomysłem będzie znalezienie magazynu w pobliżu bocznicy kolejowej, lub też w pobliżu autostrady w przypadku transportu drogowego. Firmy, które sprowadzają towary, mogą także potrzebować magazynu przy lotnisku czy też w pobliżu portów. Powinniśmy oczywiście pamiętać, iż koszty wynajmu magazynu wielkoformatowego w sąsiedztwie dużej aglomeracji miejskiej będą dość wysokie, możemy jednak znaleźć centra logistyczne, które będą nieco oddalone od miasta, jednak będą posiadały dobre połączenie drogowe, w ten sposób możemy obniżyć koszty.

Często magazyny logistyczne służą jako centrum przeładunkowe, w których będziemy przechowywali towar, który przeznaczony będzie do mniejszych magazynów, które będą zaopatrywały lokalne oddziały firmy. Tak przygotowany łańcuch logistyczny z pewnością ułatwi proces zaopatrzenia, zmniejszy koszty, dzięki czemu zoptymalizujemy nasze działania związane z logistyką.