4 października, 2023

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Na czym polega nadpotliwość i jak można ten stan ograniczyć

Botoks może pomóc osobom z nadmierną potliwością lub nadmiernym poceniem się.

Pocenie się jest normalne, a w rzeczywistości jest niezbędne, ponieważ ludzie muszą się pocić, aby regulować temperaturę ciała. Ale niektórzy ludzie pocą się znacznie więcej niż potrzeba.

Na czym polega nadpotliwość i jak można ten stan ograniczyć

Jak działa botoks w leczeniu nadpotliwości

Nadpotliwość, bardziej znana jako nadmierne pocenie się, może znacząco wpłynąć na jakość życia danej osoby. W niektórych przypadkach problematyczne pocenie się ogranicza się do jednego obszaru ciała, takiego jak pachy, czoło, dłonie lub stopy, natomiast inne przypadki są bardziej uogólnione, z poceniem się na dużych obszarach ciała. Najczęstsze obszary dotknięte nadpotliwością to skóra głowy, pachy, dłonie, stopy, plecy i okolice pachwin. Takie schorzenie może być krępujące i izolujące społecznie, a wiele osób uważa ten stan za dość przykry.

Botoks, często kojarzony z kosmetyczną redukcją zmarszczek, jest również szczególnie skutecznym sposobem leczenia nadpotliwości. Zastrzyki z botoksu wykorzystują toksynę botulinową do blokowania sygnałów nerwowych odpowiedzialnych za pocenie się, powstrzymując gruczoły potowe przed wytwarzaniem zbyt dużej ilości potu. Ponowne leczenie jest zwykle potrzebne w ciągu czterech do sześciu miesięcy, ponieważ nerwy się regenerują, jednak z biegiem czasu możemy coraz bardziej wydłużać czas między zabiegami.

Zastrzyki z botoksu stosowane jako leczenie nadpotliwości są na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów, a leczenie jest bardzo skuteczne. Od wielu lat botoks jest stosowany zarówno ze względów medycznych, jak i kosmetycznych. W szczególności pachy dobrze reagują na leczenie botoksem. Gruczoły potowe na dłoniach i stopach również dobrze reagują na zastrzyki z botoksu, ale pacjenci zwykle uważają, że zastrzyki są bardziej bolesne w dłoniach i stopach, ponieważ jest tam więcej zakończeń nerwowych. Powtarzając zabieg co kilka miesięcy można skutecznie ograniczyć nadmierną potliwość.