5 czerwca, 2023

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Spedycja substancji i materiałów niebezpiecznych

Obecnie w naszym kraju wiele firm wykorzystuje transport drogowy, dzięki niemu towar przewożony jest szybko i sprawnie.

Firmy oferujące usługi transportowe, nie narzekają na brak pracy. Klienci mają coraz większe wymagania co do transportu, wiele firm oferuje transport samochodami ciężarowymi, dostawczymi. Oczywiście pośród świadczonych usług będzie także przewóz materiałów niebezpiecznych. W tym przypadku musimy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo, czasem mogą być to materiały żrące, łatwopalne które mogą wyrządzić wiele szkód w razie nieszczelności pojemników czy też cysterny którą będą przewożone.

Spedycja substancji i materiałów niebezpiecznych

Oznaczenie transportów niebezpiecznych

Przewóz towarów niebezpiecznych powinien uwzględniać przepisy międzynarodowe które mówią o oznakowaniu, zachowaniu bezpieczeństwa podczas transportu. Obecnie wiele transportów to spedycja międzynarodowa, dlatego też ważne jest aby w każdym kraju oznaczenie cystern czy też samochodów ciężarowych przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych było uniwersalne, aby zawsze było wiadomo co jest przewożone. Oczywiście na samochodach znajdziemy pomarańczowe tabliczki znamionowe na których będziemy mieli specjalny numer odpowiadający substancji która jest przewożona.

Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, w przypadku cystern powinny je napełnić osoby które posiadają odpowiedni kurs, należy wówczas zachować wszystkie środki bezpieczeństwa, nieostrożność może skutkować wylaniem się materiałów niebezpiecznych poza cysternę, warto także zwracać uwagę na zamknięcie cysterny, powinna być ona także zaplombowana, następnie powinna być sporządzona odpowiednia dokumentacja, którą zabierze ze sobą kierowca.

Oczywiście sam kierowca także powinien posiadać odpowiednie szkolenie z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych taki jak ADR 7, oznacza to określoną klasę materiałów niebezpiecznych. W tym przypadku kierowca może posiadać uprawnienia podstawowe ADR które pozwalają na transportowanie materiałów niebezpiecznych w odpowiednich pojemnikach na standardowym samochodzie ciężarowym, może także zdobyć uprawnienia na kierowanie samochodu z cysterną, wówczas kierowca musi mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy na samochody ciężarowe.