18 lipca, 2024

Top Press

Prasa z najwyższej półki

Jaka jest różnica pomiędzy konsolami Xbox Series X oraz Xbox One X

Firma Microsoft niedawno zaprzestała produkcji konsoli Xbox One X, zmieniając ją na nową generację Xbox Series X, która zapewnia gry w rozdzielczości 4K 60 klatek na sekundę i moc nowej generacji.

Konstrukcja konsoli Xbox Series X to spore odejście od normy. Została ona zaprojektowana jako jednostka stojąca, chociaż można ją również położyć na boku. Jest jednak znacznie większy niż Xbox One X, więc na przykład będziesz potrzebować nieco większej przestrzeni na szafce pod telewizor.

Konsola Xbox Series X jest znacznie szybsza od swojej poprzedniczki

Jednym z powodów większych rozmiarów i estetyki konsoli Xbox Series X jest odprowadzanie ciepła. Kratka na górze pozwala na rozproszenie ciepła wewnętrznego, co jest ważne, ponieważ urządzenia procesowe wewnątrz mogą być bardzo gorące, a jeśli nie zostaną zastosowane wystarczające środki chłodzenia, okaże się, że wewnętrzny wentylator będzie musiał pracować ciężej, w wyniku czego maszyna stanie się hałaśliwa i, co gorsza, podatna na awarie. To samo dotyczy konsoli Xbox One X, która czasami może działać głośno z tego samego powodu, ale jej wewnętrzny sprzęt jest łatwiejszy do utrzymania w chłodzie, ponieważ ma mniejszą specyfikację, więc ma cieńszy, bardziej konwencjonalny profil. Sprzęt graficzny jest oczywiście inny w obu przypadkach. Xbox Series X stanowi znaczącą aktualizację. Wyposażony jest w niestandardowy procesor graficzny z 12 teraflopami mocy i 52 jednostkami obliczeniowymi pracującymi z częstotliwością 1,825 GHz. To w zasadzie najpotężniejszy układ do przetwarzania grafiki w dowolnej konsoli, nawet mocniejszy niż w PS5. Dla porównania Xbox One X ma podobny niestandardowy procesor graficzny, ale ma 6 teraflopów mocy, 40 jednostek obliczeniowych i działa z częstotliwością 1,172 GHz.

Jaka jest różnica pomiędzy konsolami Xbox Series X oraz Xbox One X

Wybierz konsolę Xbox Series X jeśli zależy ci na jakości gier w rozdzielczości 4K

Firma Microsoft twierdzi, że seria X jest dwukrotnie mocniejsza niż One X pod względem sprawności graficznej. Mówiąc prościej, będzie działać natywnie w każdej grze w rozdzielczości 4K 60 klatek na sekundę, podczas gdy One X może uruchamiać natywnie tylko kilka tytułów w pełnym 4K. Często trzeba wybierać między 60 klatkami na sekundę lub 4K, a nie korzystać z obydwu. Niektóre gry będą również działały w 120 FPS na Xbox Series X, a ma to duży potencjał. Warto również zauważyć, że gry na Xbox Series X mogą wykorzystywać technologię ray tracingu w czasie rzeczywistym, aby oświetlenie w grze było bardziej realistyczne. Xbox One X nie obsługuje takiej funkcji. Podobnie jak GPU, główny procesor widzi duży skok między dwiema konsolami. Xbox Series X jest wyposażony w niestandardowy ośmiordzeniowy procesor AMD oparty na architekturze Zen 2, działający z częstotliwością do 3,8 GHz na rdzeń. Z drugiej strony Xbox One X ma również niestandardowy ośmiordzeniowy procesor AMD, ale działa z maksymalną prędkością 2,3 GHz na rdzeń. Oznacza to, że seria X jest czterokrotnie szybsza, wydajniejsza i mocniejsza. Co więcej, ta konsola nowej generacji jest wyposażona w 16 GB pamięci RAM GDDR6, podczas gdy One X ma 12 GB pamięci RAM GDDR5.

Kolejny duży skok dotyczy rozwiązań pamięci masowej zastosowanych w nowej konsoli. Konsola Xbox Series X wykorzystuje pamięć SSD, czyli dysk półprzewodnikowy, która jest znacznie szybsza w przypadku transferów odczytu / zapisu niż tradycyjna technologia dysków twardych HDD. Zastosowany dysk SSD o pojemności 1 TB zapewni kilka głównych korzyści. Nie tylko gry ładują się szybciej, w tym czasy ładowania w grze, ale będziesz mógł wstrzymać grę, uruchomić inną i natychmiast wrócić do pierwotnie wstrzymanego tytułu. Dodatkowo konsolę można rozszerzyć za pomocą zewnętrznych dysków USB 3.1 do przechowywania i grania w gry Xbox One, Xbox 360 i oryginalnych Xbox.

Ponadto seria X jest również wyposażona w dedykowany, zastrzeżony port napędu z tyłu, umożliwiający użytkownikom podłączenie opcjonalnego dodatkowego dysku SSD o pojemności 1 TB, który może pomieścić dodatkowe tytuły, a xbox series x gry z pewnością przypadną do gustu graczom, którym zależy na wysokiej jakości grafice i szybkości ładowania.